7,380участниковПодписаться
Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университетида (Греен Университй) Орол денгизи тубини ўрганиш бўйича илмий экспедициянинг очилиш маросими бўлиб ўтди деб хабар бермоқда Anhor.Uz нашри.
Экспедиция ташкилотчилари – Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, Хитой Фанлар академиясининг Шинжон Экология ва география институти ва Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси.
Экспедиция минтақа экотизимини тиклаш ва Орол денгизининг қуриши натижасида юзага келган экологик инқироз оқибатларини юмшатиш учун Ўзбекистон ҳукумати томонидан илгари танлаб олинган йўналишни амалга оширмоқда. Экспедиция минтақанинг экотизими, тупроғи ва биохилма-хиллигидаги ўзгаришларни ўрганишни режалаштирган. Олимларнинг асосий эътибори Орол денгизининг қуриб қолган тубидаги микроорганизмлар ва фойдали қазилма конлари, ҳозирда нафақат Ўзбекистоннинг қўшни ҳудудлари, балки Европа ва Узоқ Шарқнинг бир қатор мамлакатлари учун ҳам чангни ифлослантирувчи манба ҳисобланади.