Камбоджада 11 ёшли қиз мамлакатда тўққиз йил ичида биринчи марта парранда гриппи билан касалланганидан вафот этди, соғлиқни сақлаш идоралари тасдиқладилар.
Чоршанба куни Прей Венг провинсиясида яшовчи қизда Н5Н1 вируси аниқланган.У бир ҳафта олдин юқори иситма, йўтал ва томоқ оғриғи билан касалланган эди.
Камбоджа соғлиқни сақлаш вазирлиги унинг отаси ҳам ижобий синовдан ўтганини ва яна 11 киши синовдан ўтганини айтди.
Пайшанба куни Соғлиқни сақлаш вазири Мам Бунҳенг, бу Камбоджада 2014 йилдан бери Н5Н1 штаммининг одамларга маълум бўлган биринчи инфектсияси эканлигини айтди.
Қиз ўз қишлоғидан пойтахт Пномпендаги болалар шифохонасига олиб кетилган, аммо ташхис қўйилгач, кўп ўтмай вафот этган.
Расмийлар қизнинг қишлоғи яқинидан бир нечта ўлик қушларнинг намуналарини йиғишган. Соғлиқни сақлаш ходимлари, шунингдек, аҳолини ўлик ёки касал қушларга тегмасликдан огоҳлантирди.
Камбоджа охирги марта 2014-йилда парранда гриппи билан касалланган. Бундан олдинги ўн йил ичида у Н5Н1 инфектсиясининг 56 кишини юқтирганини қайд этган, улардан 37 таси ўлимга олиб келган.
Одамларда парранда гриппи ҳолатлари кам учрайди, чунки одамларда томоқ, бурун ва юқори нафас йўлларида ҳозирги вирус штаммига сезгир бўлган ретсепторлар мавжуд эмас. Юқтирилган паррандалар билан ишлайдиган одамлар инфектсияни юқтириш хавфи юқори.