7,380участниковПодписаться
Шифокорлар ўпка саратонини даволаш учун дунёдаги биринчи мРНК-вакцинасини синовдан ўтказишни бошладилар. Етти мамлакатнинг 34 та тадқиқот маркази беморларда препаратни қўллашни бошлади.
Буюк Британия, AҚШ, Германия, Венгрия, Полша, Испания ва Туркияда халқаро клиник синовлар бошланди. Мутахассисларнинг таъкидлашича, ривожланиш кимётерапия ўрнини босиши мумкин, чунки у инсон танасига камроқ зарар етказади. Вакцина немис олимлари томонидан ишлаб чиқилган. Улар мРНК технологиясидан фойдаланганлар. Дори туфайли тананинг ўзи саратон ҳужайраларини таний олади ва улар билан курашади.
Тадқиқот кичик ҳужайрали ўпка саратони билан оғриган 130 нафар беморда ўтказилади. Бир йил давомида ўпка саратонига чалинган беморларга иммунитетни мустаҳкамлаш учун ўнлаб дозаларда вакцина берилади. Бу вакцинани аллақачон бир одам қабул қилган. Шифокорлар ишланма бутун дунёда машҳур бўлишига умид билдирди, деб ёзади The Guardian газетаси.
«Умид қиламизки, вақт ўтиши билан даволаш бошқа тўқималарга таъсир қилмасдан ўпка саратонига қарши самарали эканлигини кўрсата оламиз», деди Лондон Университет коллежи клиник синови раҳбари доктор Сара Бенафиф.