Понедельник, 31 марта, 2025
Японияда “Шаньшань” тўфони яқинлашгани сабабли юзлаб рейслар бекор қилинди.
Япониянинг энг йирик авиаташувчилари “Шаньшань” тўфони жануби-ғарбий Кюсю оролига яқинлашгани сабабли парвозларни бекор қилмоқда, деб ёзади Japan Today газетаси.
Чоралар биринчи навбатда Кюсю оролидаги аэропортларга таъсир қилади. Мамлакат темир йўл компаниялари ҳам бекор қилиниши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирган.
Япониялик синоптикларнинг маълумотларига кўра, тайфун Кюсю оролининг ғарбий қисмида жойлашган бўлиб, у шимолий йўналишда ҳаракат қилмоқда ва қуруқликка тушиши мумкин. Метеорологлар Кюcю оролининг баъзи қисмларида ёғингарчиликнинг интенсивлигини кунига 400-600 мм деб ҳисоблашади. Тайфун зонасида шамолнинг тезлиги 50-70 м/с гача етиши мумкин.
Япония табиий офатларни бошқариш вазири Есифуми Мацумуранинг айтишича, тўфон “мисли кўрилмаган” даражада кучли шамоллар, баланд тўлқинлар, бўрон кўтарилиши ва кучли ёмғир келтириши мумкин. Орол префектураларининг бир қисми, жумладан, Миязаки шаҳрини эвакуация қилиш тўғрисида буйруқ берилди. У ерда 400 мингга яқин аҳоли истиқомат қилади.