7,380участниковПодписаться
Эронда камида 650 нафар ўқувчи қиз номаълум заҳарли газдан заҳарлангани айтилмоқда. Маълум бўлишича, қизлар қасддан ҳужум нишонига айланган деб хабар бермоқда Hudud24.
10 дан ортиқ мактаб ва битта талабалар турар жойи газ туфайли кимёвий-биологик ҳужумга учраган. Расмий ҳукумат ҳужумларни уюштирганликда Исроилни, мухолифат эса Ислом инқилоби қўриқчилари корпусини айблаган. Кўплаб маҳаллий телеграм каналлари ҳужумлар асосан талаба қизларга қаратилганини таъкидлаб, Толибон ва Ал-Қоида гуруҳларини айбламоқда.
Заҳарланиш натижасида ҳеч ким ҳалок бўлмаган, бироқ ўнлаб ўқувчи қизлар нафас олиш йўллари, юрак уршининг бузилиши, кўнгил айниши ва бошқа аломатлар билан касалхонага ётқизилди.
Эрон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Юнес Панаҳи 26 февраль куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида «Шубҳасиз, баъзилар мактаблар, айниқса, қизлар мактаблари ёпилишини истайди», деган. Ҳозирча бу ҳокимият вакилининг ягона расмий баёноти бўлиб, ундан заҳарланишлар атайлаб содир этилган бўлиши мумкин деган хулосага келиш мумкин.