8,450участниковПодписаться
Будапештда Ўзбекистон дипломатлари «Praktiker» савдо тармоғи вакиллари билан қурилиш ва таъмирлаш учун мўлжалланган ўзбек маҳсулотларини етказиб бериш масалалари бўйича музокаралар ўтказдилар. Томонлар сертификатлаш, ЕИ стандартлари, логистика ҳамда эҳтимолий етказиб бериш ҳажмларини муҳокама қилдилар.
Венгрия пойтахтида «Praktiker» компанияси вакиллари — Андреа Кормош ва Тамара Ваш билан учрашув бўлиб ўтди. Музокараларнинг асосий мавзуси — қурилиш ва таъмирлаш учун мўлжалланган ўзбекистонлик маҳсулотларни «Praktiker» тармоғига етказиб беришни йўлга қўйиш масаласи бўлди. Суҳбат давомида маҳсулотларни сертификатлаш ва европа стандартларига мослиги, янги етказиб берувчиларни қабул қилиш шартлари, эҳтимолий харид ҳажмлари, шунингдек, ўраш, белгилаш ва логистика масалалари кўриб чиқилди.
Компания вакиллари қуйидаги йўналишлар бўйича импорт ҳисобидан ассортиментни кенгайтиришга қызықиш билдирадилар: санитар-керамика ва ванна хонаси учун маҳсулотлар, керамик плитка, пол қопламалари, боғ-дала маҳсулотлари, эшиклар ва эшик фурнитураси, мебел фурнитураси, таъмирлаш асбоб-ускуналари, обойлар, ёритиш ускуналари ҳамда кабель-сим маҳсулотлари.
Дипломатлар ўзбек саноатидаги рақобат устунликларини таъкидладилар: нисбатан арзон энергия манбаларига етарли кириш имконияти, малакали ишчи кучи ва ривожланган саноат база — буларнинг барчаси Европа бозори учун жозибадор нархларни таъминлайди.
Қайд этилдики, йирик венгриялик савдо тармоғи дўконлари рафларига чиқиш бошқа европалик DIY-операторлар фаолият юритадиган мамлакатларга ҳам экспорт ҳажмини ошириш имконини яратади, бу эса ўзбек саноат маҳсулотларини ЕИ бозорига илгари суришга хизмат қилади.
Музокаралар якунида томонлар Ўзбекистон Элчихонаси иштирокида ҳамкорликни давом эттириш ва тайёргарлик жараёнлари ҳақида «Praktiker» компаниясини мунтазам хабардор қилиб боришга келишиб олдилар.