8,420участниковПодписаться
Ўзбекистон Мусулмонлари идораси фатво маркази 2026 йил (ҳижрий 1447 йил) Рамазон ойи учун закот, фитр‑садақа ва фидия миқдорларини тасдиқлади.
Закот — йиллик мажбурий молиявий ибодат бўлиб, умумий мол‑мулкнинг 2,5 фоизини ташкил этади. У нисоб мавжуд бўлган тақдирда вожиб бўлади яъни, закот берилиши шарт бўлган мулкнинг минимал миқдори. Бу йил нисоб 585 пробали 85 грамм олтин ёки 100 миллион сўм миқдорида белгиланди. Демак, жами 100 млн сўмлик мол‑мулкка эга бўлган шахс (пул, олтин, савдо товарлари, инвестициялар) кеми билан 2,5 млн сўм закот тўлаши лозим. Закот йилда бир марта, кўпинча Рамазон ойида берилади ва кам таъминланганлар, эҳтиёжмандлар, қарздорлар, оғир беморлар ва муҳтож оилаларга йўналтирилади. Хайрия ташкилотлари орқали ўтказиш ҳам жоиз.
Фитр‑садақа — Рамазон ойи тугаб, Ураза ҳайити (Ийд ал‑Фитр) куни ибодат намози ўқилгунга қадар берилиши шарт бўлган садақа. Уни етарли моддий имкониятга эга бўлган мусулмон ўзи учун ва болалари учун тўлайди. Мусулмонлар идораси қарорга кўра, фитр‑садақани озиқ-овқат маҳсулотлари ёки пул кўринишида бериш мумкин. Белгиланган миқдорлар қуйидагича: